27 Oct 2012

4.Sınıf Fen ve Teknoloji Maddenin Isı Etkisiyle Değişimi

MADDENİN ISI ETKİSİNDEKİ DEĞİŞİMİ
4.Sınıf Fen ve Teknoloji Maddenin Isı Etkisiyle Değişimi
Isınma – Soğuma
Maddelerin sıcaklıkları sürekli sabit değildir. Sıcaklıkları artan maddeler ısınmış, olur. Sıcaklığı azalan maddeler ise soğumuş olur. Evimizdeki ocak yardımıyla yemekleri veya suyu ısıtmamız mümkündür. Buzdolabı ise yiyecekleri ve içecekleri soğutur.
Bir bardak suyun içerisine buz attığımızda soğuk su elde etmemiz mümkündür. Buz nasıl oluyor da suyu soğutuyor? Su soğuyor, peki buza ne oluyor? Buz da ısınıyor ve eriyor.
Maddelerin ısınmasına veya soğumasına sebep olan şey aldıkları veya verdikleri ısıdır. Isı bir enerjidir. Enerji veren (kaybeden) maddeler soğur. Enerji alan (kazanan) maddeler ise ısınır.
Bardaktaki su, sahip old uğu ısının bir kısmını buza verdiği için soğudu. Buz ise sudan ısı aldığı için ısındı ve eridi.
Isı bir madde değildir. Bu nedenle ısı alan maddenin kütlesi artmaz. Isı veren madenin de kütlesi azalmaz.
4.Sınıf Fen ve Teknoloji Maddenin Isı Etkisiyle Değişimi
Maddeler arasında ısı alışverişi olabilmesi için sıcaklıklarının farklı olması gerekir. Maddelerin aldıkları veya verdikleri ısılar ölçülemez. .sıcaklık değişimleri ölçülebilir. Isı ve sıcaklık farklı kavramlardır. Isı; sıcaklığı yüksek olan maddeden, sıcaklığı düşük olan maddeye doğru akar. Yani ısının akış yönü sıcaktan soğuğa doğrudur.
Hal Değişimi
Maddeler ısı aldık


Comments

There isn't any comment in this page yet!

Do you want to be the first commenter?


New Comment

Full Name:
E-Mail Address:
Your website (if exists):
Your Comment:
Security code: